A Nationalelf gyakorlatilag verhetetlen!

Bogdányi Norbert

A Nationalelf elképesztő sorozata 1934 óta tart! Az összes vb-selejtezőjén mindössze két vereséget szenvedett, azt is hazai pályán. Idegenben még sohasem kapott ki a német válogatott a vb kvalifikációs meccsek során.

A német válogatott a vb-selejtezőkön: Idegenben veretlen

Senki sem kételkedik abban, hogy Németország kvalifikálja magát a jövő évi oroszországi világbajnokságra. Talán már hétfő este végleges lesz, hisz mindig így alakult: Ha a német válogatott ki akart jutni a világbajnokságra, sikerült is nekik. A németek mindig is jobban tudtak koncentrálni a selejtező mérkőzéseken, mint bármely más válogatott a világon. 1934 óta 90 meccsből mindössze kettőt vesztettek el – és ezek érdekes módon hazai mérkőzések voltak. A büszke sorozat 1985. október 16-án pont „Ferenc császár” (Franz Beckenbauer) uralma alatt szakadt meg Stuttgartban, egy Portugália elleni 1:0- ás vereséggel, aminek nem lett következménye – mert a mexikói vb-re már megváltották a jegyüket. A másik meccsre Angliában 100 év múlva is emlékezni fognak, a németek viszont szívesen elfelejtenék 2001. szeptember 1-jét. Rudi Völler alatt korai vezetés ellenére 1:5-ös vereséget szenvedett a válogatott Münchenben. Történelmi szégyen, de még ez a csapat is bejutott később a vb-döntőbe.

A leghihetetlenebb ebben a mérlegben: Németország sohasem vesztett idegenbeli meccset, habár idegenben a közvélekedés szerint sokkal nehezebb játszani. 46 selejtezőt túlélt a válogatott vereség nélkül, ebből 36-ot győzelemmel, közte az utolsó tizenkettőt sorozatban. A gólarány 134:36. Egy büszke világcsúcs, a futball egyik óriása sem tud a nyomába érni. Először Olaszország és Spanyolország 1957-ben, Franciaország 1961-ben, Argentína 1969-ben, Anglia 1973-ban, majd 1993. július 25-én Brazíliai is elvérzett egy 2:0-s Bolíviai vereség után.

Fúvószenekar az impozáns széria startjeleként

Természetesen gyakran szoros meccsek voltak, és csak ritkán olyan egyszerűek, mint 1934. március 11-én Luxemburgban. A németek busszal utaztak Trierből, a szomszédos államban fúvószenekar fogadta őket, ez után nem lett kétszámjegyű az eredmény, 9:1-re nyertek. Ez elég volt ahhoz, hogy kijussanak az 1934-es vb-re. A Bernbe vezető úton Oslóban (1:1) kerültek először hátrányba, de Fritz Walter csupán 3 perc elteltével megszűntette ezt a lehetetlen helyzetet.1960-ban Belfastban újra egy tiszteletbeli csapatkapitányra volt szükség (aki akkor még nem volt az), hogy elkerüljük a rosszabbat. Uwe Seeler talált be a 4:3-hou, ez volt az első győzelemük a brit szigeten. És betalált öt évvel később is a legendás stockholmi 2:1-nél, első meccsén az Achilles-ín műtétje után. Egy bizonyos Franz Beckenbauerrel az oldalán, aki ezen a napon debütált. A 2:1 alapozta meg az utat a wembley-i döntőbe, és soha nem lehetett Helmut Schön szövetségi kapitányt felszabadultabbnak látni, mint akkor az esti banketten Stockholmban. 1968-ban Gerd Müller Cipruson akadályozott meg egy botlást, az utolsó másodpercben szerzett 1:0-ás vezetést. A sorozat túlélte a hetvenes éveket, mert házigazdaként, aztán világbajnokként nem kellett selejtezőt játszaniuk. A Spanyolországba, az 1982-es vb-re vezető úton nyerték meg először sz összes meccsüket a németek. Emlékezetes maradt Pierre Littbarski álomdebütálása 2 góllal a bécsi 3:1-nél. Amikor berúgta a második gólját is, a stadion műsorközlője nem egészen semleges módon annyit mondott a mikrofonba, hogy „sajnos”.

A mexikói vb selejtezjén debütált a 18 éves Olaf Thon Máltán (3:2), csak Uwe Seeler volt fiatalabb a háború utáni újoncok közül. Beckenbauer számára ez volt a „meccsben a legjobb”, a meccsen a máltaiak még vezettek is. A fantasztikus prágai 5:1-en láthattuk négy év után végre Lothar Matthäus első válogatottbeli gólját. Komoly veszélyben volt a sorozat a sikeres 1990-es vb előtt, amikor Beckenbauer csapata Cardiffban 0:0-át, Rotterdamban 1:1-et játszott. A holland szomszédok elleni meccset súlyos zavargások árnyékolták be, 30 embert vettek őrizetbe.

Berti Vogts alatt jelentősen nőtt a rekord-sorozat az egyre nagyobb selejtező-csoportok miatt. A Franciaországba vezető úton már 10 mecset kellett játszaniuk, idegenben 3 győzelemmel és két döntetlennel zártak. És két csere-mesterhármassal: Ulf Kirsten 1997. április 2-án Granadában, ahol politikai feszültségek miatt az albánok játszottak, megakadályozott egy hatalmas blamázst. Közvetlenül az albán vezetés (62. perc) után cserélték be a leverkusenit, aki rögtön a következő percben kiegyenlített, ezt két további gólja követte, mielőtt Albánia újra felzárkózott. Ezen a napon három tizenegyest fújtak Németország ellen, ezek közül Köpke egyet kivédett – ez is egy rekord. Kirsten csere-mesterhármas rekordja (21 percre volt hozzá szüksége) a selejtezsorozat végét se élte meg. Mert egy bizonyos Oliver Bierhoff 1997. augusztus 20-án 3:1-re fordította a belfasti meccset a vezető északírek ellen – hat perc alatt. Ez még mindig rekord. Mindegyik gólpasszt a szintén becserélt Thomas Häßler adta, mire Bierhoff így viccelődött: „Nyilvánosságra hoztuk a házasságkötésünket.”

A rekord kétszer is megingott Finnországban

Rudi Völler alatt jött el a legenda a Wembley-ben. 2000 októberében volt a legendás londoni stadionban lebontása (és ugyanott újjáépítése) előtt az utolsó meccs – egy 0:1 a németek ellen. Dietmar Hamman szabadrúgása David Seaman kapust még ma is kísérti álmaiban, nem tűnt védhetetlennek. 2001 júniusában volt a sorozat a legnagyobb veszélyben, Finnország már 2:0-ra vezetett, Michael Ballack-nak és Carsten Janckernek azonban a szünet után sikerült visszavágnia. A legfontosabb meccs is a Völler-érában volt november 10-én Kijevben. Németország először nem kvalifikálta magát közvetlenül és pótselejtezőre kényszerült, egy ország izgult, és demonstrative majdnem az összes Bundesliga-edző elkísérte a csapatot Ukrajnába. A Bild elásott egy szerencseérmét a gyepen, és örülhettek, mert 1:1-nél tényleg szerencsét hozott: Az ukránok előbb kapufát lőttek aztán gólt. Azonban Michael Ballack gólja megmentette a sorozatot.

Jürgen Klinsmann szövetségi kapitánynak nem kellett selejtezőt vívnia, csak a „nyári csodát” véghezvinni – figyelemre méltó sikerrel. A következő 13 idegenbeli meccsért már Joachim Löw volt a felelős, aki csak egyet nem nyert meg: 2008. szeptember 10-én Helsinkiben a finnek ellen, akik soha nem játszottak vb-n, háromszor voltak hátrányban – háromszor egyenlített Miroslav Klose, a 3:3-at 7 perccel a vége előtt állították be. Úton a 2010-es vb-re a sorsdöntő moszkvai 1:0-nál ismét betalált Klose, pedig Németország a 70. perctől emberhátrányban játszott. Jerome Boateng volt az első a DFB-történetében, akit újoncként kiállítottak. De ezt is kibírta a válogatott. Így még mindig tart a futball leghosszabb és legkülönösebb sorozata.