Két korszakos egyéniség elbúcsúzott Európától

A tegnapi vérforraló vereség miatt sajnos kevéssé fogtuk fel a tényt, hogy az európai klubfutball két óriási legendáját utoljára láttuk Bajnokok Ligája mérkőzésen. A következőkben Philipp Lahm és Xabi Alonso rövid BL-pályafutásának felidézése következik. Philipp Lahm:  2002 őszén meglepetést keltett, hogy Ottmar Hitzfeld benevezte a BL keretbe a profi mérkőzésen még nem szereplő későbbi legendát. Lahm a rossz emlékű 2002/03-as BL szezon során a Lens elleni csoportmérkőzésen lépett pályára, a vezetőedző az utolsó percre cserélte be őt. Mivel Lahm 2003 és 2005 között a Stuttgartban játszott, kölcsönjátékosként, így a "normál" bemutatkozására a sváboknál került sor, amikor is 71 percet játszott a Manchester United elleni megnyert mérkőzésen. A Stuttgart a legjobb 16 között esett ki, a Chelsea ellen, Philipp viszont a MU elleni meccset követően valamennyi mérkőzést végigjátszotta, és egy gólpasszt is adott. A Bayern Münchenbe való visszatérését követően először a Rapid Wien ellen lépett pályára (27 percet kapott Felix Magathtól.), majd elfoglalta helyét a Bayern kezdőcsapatában. A Bayern akkori trénere Lahm helyett Lizarazut jelölte a sorsdöntő Milan elleni meccsen a keretbe, és az olaszok négyet is rúgtak a felforgatott védelemmel kiálló csapatnak. A 2006/07-es idény az, amelytől kezdődően Lahm kirobbanthatatlan része a müncheni védelemnek, ebben a szezonban egyedül egy tét nélküli mérkőzésen nem kapott lehetőséget. A következő idényben egyszer sérülés, egyszer pedig edzői döntés miatt nem került be a meccskeretbe, hiányának ismét 4 kapott gól lett az eredménye. (A Barcelona ellen.) A Bayern München csapatkapitányi karszalagját először, a 2009-es Maccabi elleni csoportmérkőzésen viselte, ezt a titulust végül 2011 januárjában, Van Bommel távozásával érdemelte ki véglegesen. 2009 áprilisa és 2011 novembere között nem volt olyan mérkőzés a BL-ben, amelyet Philipp Lahm ne játszott volna végig, és mikor sorozata megszakadt, az is csak azért történt, mert a Manchester City ellen gyakorlatilag 11 peremember játszott az utolsó fordulóban. Kapitányként, végig a pályán töltötte a tragikusan záruló 2011/12-es szezon további részét is, valamint egy mérkőzést és a Barca elleni meccs hajráját leszámítva a, 2012/13-as idény összes játékpercében is pályán volt. (Utóbbi idényben játszotta legeredményesebb mérkőzését is, a Lille 6:1-es elgázolásakor 3 gólpasszt adott.) Kétségtelenül ehhez a szezonhoz köthető élete talán legnagyobb pillanata is (Volt neki pár. ), mikor is 2013. május 25-én késő este elsőként emelhette magasba a Bajnokok Ligája trófeáját. A csodálatos BL szezonban amellett, hogy az áthatolhatatlan Bayern védelem vezére volt, 5 gólpasszal vétette magát észre! A győzelem utáni szezonban is mindössze 30 percet mulasztott a Bayern szerepléséből, és úgy tűnt, hogy maximum edzői döntések miatt nem fog szerepelni BL mérkőzéseken. 2014 őszén aztán súlyosan megsérült, és 3 mérkőzésen is csak a lelátóról nézhette társait, valamint a Shaktar ellen sem cserélte be Pep Guardiola. A tavalyi BL idényben ismét igazi vezére tudott lenni a Bayernnek, mezőnymunkája mellett kiemelendő, hogy fontos gólpasszt adott a Benfica ellen. Carlo Ancelotti rotációja miatt idén már két mérkőzésről is hiányzott, valamint sárga lapjai miatt életében először el is tiltották Bajnokok Ligája meccsről (Az Arsenal elleni visszavágón nem játszott., ám a BL-ben továbbra is a többi fronthoz hasonlóan meghatározó teljesítményt nyújtott. Philipp Lahm pályafutása során 112 (selejtezőkkel együtt 114) mérkőzésen lépett pályára a Bajnokok Ligájában, gólt nem szerzett.
Xabi Alonso: Lahm mellett egy másik legendát is utoljára láttunk a legrangosabb európai kupasorozatban, a spanyol középpályás személyében a sorozat történetének egyik legnagyobb egyénisége búcsúzott. Xabi, 2003 szeptemberében a Real Sociedad színeiben lépett pályára először a BL-ben az Olimpiacos ellen. Első góljára nem kellett sokat várni, a második fordulóban ő döntötte el a Galatasaraay elleni mérkőzést. Gólja jelentőségét bizonyítja, hogy később ezzel a találattal jutott tovább a csapata. A San Sebastian-i gárda a nyolcaddöntőben esett ki a Lyon ellen, és Alonso valamennyi mérkőzésen kezdőként lépett pályára. A Liverpool csapatába 2004 nyarán szerződött, és az esetek többségében Rafa Benítez alapembereként tarthattuk számon a drámai körülmények között továbblépő csapatban. Bokatörése miatt ki kellett hagynia a Leverkusen elleni párharcot, valamint a Juventus elleni negyeddöntőt is, ám visszatérése után azonnal visszaverekedte magát a kezdőcsapatba, A Milan elleni isztambuli fináléban végigjátszotta a 120 percet, és kulcsszerepet játszott csapata drámai győzelmében. A 60. percben ő állt oda elvégezni a megítélt büntetőt (Gerrard nem vállalta.), lövését Dida kiütötte, ám a kipattanót bekotorta a kapuba, kiegyenlítve az eredményt. A következő két idényben mindössze kétszer nem számolt vele a Liverpool menedzsere, így a spanyol játékmester végigjátszhatta a csapata által elveszített BL finálét Athénban. A 2007/08-as idénye első felére viszont sérülése rányomta a bélyegét, és csak a negyeddöntőkön és az elődöntőkön volt bevethető állapotban. Utolsó liverpooli idényében két mérkőzést leszámítva végig a pályán volt, és a Chelsea elleni 4:4-es (legendás) mérkőzésen be is talált az ellenfél kapujába.
A Real Madridnál kezdettől fogva alapemberként számoltak vele, és a 2009/10-es idényben mikor sárga lapjai miatt eltiltották, sokak szerint az ő hiánya vezetett a madridiak Lyon elleni kieséséhez. A 2010/11-es szezon volt az, amely meghozta számára az első piros lapot a BL-ben az Ajax ellen 4:0-ás állásnál állították ki. (Az UEFA vizsgálatot indított ellene, mondván, direkt állítatta ki magát, hogy sárga lapjai törlődjenek a fontos mérkőzésekre.) A fontos mérkőzéseket mindenesetre végigjátszotta, hasonlóan a következő két idényhez, ahol csak eltiltás miatt nem volt kezdő 1-1 nagyobb volumenű összecsapáson. A 2013/14-es idényt sérülten kezdte, és úgy tűnt, hogy a fiatalok ki is szorítják őt a kezdőből, ám az egyenes kieséses szakaszra újra elfoglalta helyét a kezdőben. A Real által megnyert fináléban mégsem játszhatott, hiszen sárga lapjai miatt ismét eltiltották, így a lelátóról figyelhette, hogyan őrlik fel társai az Atletico Madridot. Első müncheni idényében, a BL-ben is fontos szerepet szánt neki Guardiola, és Xabi ha nem is játszott mindig jól 2 góllal vetette magát észre. (A Manchester City és a Portó volt a szenvedő alany.) Eltiltás nélkül azért így sem játszotta végig a szezont, a Shaktar elleni odavágón kiállították.
Guardiola a második évében már csökkenteni kezdte Xabi szerepét a csapatban, és ez bizony a BL szerepléseit illetően is: Több mérkőzésen csak a kispadon foglalt helyet, a találkozó teljes időtartama alatt. Az előző szezonból a legemlékezetesebb megmozdulása így is egy fontos gól volt, ugyanis az Atletico elleni drámai elődöntőben ő szerezte meg a vezetést. Carlo Ancelottinál az előző szezonhoz viszonyítva több játéklehetőséget kapott a BL-ben, így tegnap is kezdőként lépett pályára, hogy aztán lecserélésénél a Real és a Bayern szurkolók együttesen állva tapsolva köszöntsék. Xabi Alonso 119 mérkőzést játszott a Bajnokok Ligájában (selejtezőkkel együtt 127-et), ezeken a mérkőzéseken 6 gólt szerzett.