A német futball egy újabb legendával gyarapodott!

Kun Béla

130. válogatott mérkőzés: 13 év után a német válogatott mezében Podolski az utolsó mérkőzését játszotta Németország szineiben: Viszlát, Poldi! A dortmundi Signal Iduna Parkban lépett utoljára pályára.

A világbajnok 130. alkalommal lépett pályára a Német válogatottban, Anglia ellen. Egy nagy fejezet végére értünk a közönségkedvenc és világbajnok visszavonulásával. 2004 június 6-án debütált a német felnőtt válogatottban, 2 nappal azután, hogy betöltötte a 19. életévét (Magyarország ellen, Kaiserslauternben 0:2). Rudi Völler volt az edző, aki becserélte a 73. percben Fredi Bobic helyére. Csak pár nappal azelött lett Podolski beválogatva a német válogatott Európa-bajnokságra kijelölt keretébe, anélkül, hogy valaha játszott volna a német felnőtt válogatottban. Június 23-án Csehország ellen lépett először tétmérkőzésen pályára (Portugáliában). Azon a meccsen Torsten Frings-t váltotta. Jürgen Klinsmann vezetése alatt rendszeresen válogatott volt. Kezdőként először Japán ellen lépett pályára 2004 december 16-án. 5 nappal később meglőtte első két gólját a német válogatottban. A 17. nemzetközi mérkőzésén Dél-Afrika ellen elérte az első mesterhármasát. Ennyit vagy ennél többet már csak egyszer lőtt a lengyel származású játékos, négyet 2006-ban San Marino ellen.

Játszott mérkőzések, gólok és sikerek német színekben: válogatott karrierje során 130 meccsen lépett pályára, ezzel Lothar Matthäus (150) és Miroslav Klose(137) után a harmadik legtöbb meccset elérve. A gólokat illetően is a legjobbak között van Podolski. Nála csak Klose (71), Gerd Müller (68) és Joachim Streich (59) rúgtak több gólt. Podolski 49 gólig jutott el, valamint ebből 6 gólt csereként beállva lőtt. Érdekes, hogy az első két gólját ugyancsak csereként beállva lőtte, egy igazi Jokerként. 3 tizenegyes gólt lőtt, egyet szabadrúgásból és egyet egy szögletet követően. A legtöbb gólpasszt neki Klose adta, pontosan 10-et. Legfőbb meccsük Lengyelország ellen volt (2008 június 8-án), hiszen mindketten lengyel származásúak. Azon a mérkőzésen két gólt is lőtt Podolski, mindkettőt Klose gólpasszából. 2013 május 29-én Podolski lőtte a német válogatott leggyorsabb gólját (Ecuador ellen Boca Ratonban). Az UEFA szerint ez volt a valaha leggyorsabb találat nemzetközi mérkőzésen, mindössze 6 másodperc után.

A legsikeresebb éve Podolskinak a válogatottban 2006-ban volt, amikor 12 gólt lőtt (egy negyede a góljainak). A 2006-os világbajnokságon két gólt lőtt Svédországnak Münchenben, ami a továbbjutást jelentette a német válogatott számára. A karrierjének tetőpontja 8 évvel később, 2014-ben volt, amikor világbajnokságot nyert. A világbajnokság mellett 2008-ban Podolski ezüstérmet, valamint a 2006 és 2010-es VB-n bronzérmet nyert a Németekkel.

Gólbiztos a Kölnben, és sikeres az FC Bayern színeiben.

10 évesen az U7-ből a Bergheim színeiben, a Kölnbe igazolt, ahol a 2003/2004-es szezonban Marcel Koller benevezte a Kölni profikhoz. 2003. november 22-én a 0:1 alkalmával a Hamburg ellen debütált, és rögtön a kezdő 11-ben találta magát. 3 fordulóval később, akkoriban 18 évesként, az 1:1-el végződő Rostock elleni meccsen, ő lőtte a kölniek gólját. Az első szezonjában, 19 játéknapján, 10 gólt ért el, s ezzel a Bundesliga gólkirálya lett, de a Köln a kiesést ezzel sem tudta elkerülni. Ő a mai napig a rekordtartó abban a tekintetben, hogy 19 évesen 10 gólt ért el a német első osztályban.

Különlegesen sikeres volt a német kupában

Az első gólját a második Német Kupa meccsén érte el, 2004. augusztus 21-én, a 4:1-es siker alkalmával a Saarbrücken ellen. És ez mellett, mind a 4 gólt ő szerezte csapata számára. Mostanáig Podolski az egyetlen kölni, aki egy kupameccsen 4 gólt is szerzett. Előtte csak Dieter Müller 2x, Klaus Allofs, Thomas Allofs, és Christian Timmnek sikerült. A 4 gól megszerzésénél, Podolski 19 éves és 78 napos volt, így a legfiatalabb, aki egy kupameccsen 4 gólt ért el.

A kiesés után Podolski 24 góljával a második liga gólkirályává vált 2005-ben.

Még senki sem ért el a Köln színeiben 24 gólt a második ligában. A 2005/06-os szezonban ismét kiestek a kecskések a 12 Podolski gól ellenére is, aki a szezon végéhez az FC Bayern Münchenhez szerződött. A müncheni tartózkodása alatt 71 meccsen 15 gólt ért el. 2008-ban a Bayern színeiben ünnepelhette a Német Bajnoki címet, és vele együtt a német kupát. A kupadöntőben 2008-ban, a Dortmund 2:1-es legyőzése alkalmával a hosszabbításban, becserélték, és a 108. percben gólpasszt adott Luca Toninak.

2009-ben Podolski visszatért, a régi szeretett klubjához. Az 1. FC Köln színeiben még a szezonban 3 meccsen szerepelt a Bundesligában. A későbbiek folyamán, 88 meccsen 33-szor volt eredményes. Az utolsó Bundesliga szezonjában 2011/2012, ő volt a legeredményesebb a maga 18 góljával. Ebben az évben szerződött először külföldre.

Összesen Podolski a 210 Bundesliga meccsén 70 gólt ért el. Az FC Köln színeiben 181 tétmeccsén 86 gólt ért el. Ezek közül 51-et a 21. születésnapja előtt érte el.

Világutazó:

A 2012-es kölni kiesés után igazolt külföldre. Az FC Arsenalhoz igazolt. A 60 Premier Liga meccsén, 19-szer volt eredményes, és 2014-ben megnyerte az FA-kupát. Csak Jürgen Klinsmann, és Uwe Rösler, mindkettő (29 góllal) és Mesut Özil 20 góllal, talált be többször, mint Podolski a Premier Ligában.

Egy kölcsönadása révén került az Inter Milanhoz 2015 januárjában (egy gól 17 ligameccsen) 2015 nyarán a Galatasaray Isztambulba szerződött. A török fővárosban a 2015/16-os szezonban ő volt 13 góljával, a gólkirály a Süper Ligában. 2017 márciusáig a 64 tétmeccsén 31 gólt szerzett a török klub színeiben.

A török klubbal Podolski elérte azt, hogy 3 kupagyőzelmet szerzett, mindhármat különböző országban. 2016-ban az oroszlánok az ő 31. percben lőtt góljával nyerték meg a Fenerbahce elleni kupadöntőt. Ez volt a nap gólja is aztán. A döntő után őt választották a mérkőzés emberének.

Egy különleges meccse szintén a Török kupában volt. A 6:2-es győzelem alkalmával egy harmadik ligás csapat ellen a 24 Erzincanspor ellen 2017. január 24-én, ért el egy kupameccsen karrierje során először 5 gólt. Előtte mindössze a Galatasaray történetében 4 játékos tudta ezt megcsinálni, legutoljára a brazil válogatott Mario Jardel 2000-ben.

A következő rész, a világutazása terén az elkövetkezendő nyáron következik be, amikor is, a világbajnok a japán J-ligába a Vissel Kobe-ba szerződik. Az igazolással Podolski egy kölni hagyományt követ, előtte a korábbi kölniek voltak a Japán ligában, mint pl.: Uwe Bein (Urawa Red Diamonds 1994-1996) és Pierre Littbarski (1993-1995 JEF United és 1996-1997-ig Brummell Sendai), mint világbajnok a mosoly országába cserélt.

Fordította : Otto Fischer, Kun Béla